اولین باره داری از فلربو خرید میکنی؟ با کد HelloWorld میتونی ۱۵ درصد تخفیف بگیری! «اطلاعات بیشتر»

کاربران رایگان GitHub ریپازیتوری خصوصی نامحدود می‌گیرند

Tuesday، ۱۸ Dey ۱۳۹۷

اگه شما کاربر GitHub هستید، اما پولی پرداخت نمی‌کنید، این هفته هفته‌ی خوبی براتونه. از وقتی هر کسی یادش میاد، GitHub اکانت‌های مجانی ارائه می‌داد اما در عوض کدها به صورت عمومی منتشر می‌شدن. برای این که بتونین ریپازیتوری خصوصی داشته باشید، باید پول می‌دادید. از امروز، این محدودیت از بین میره. کاربران رایگان GitHub می‌تونن پروژه‌های خصوصی نامحدود تا سقف سه مشارکت‌کننده داشته باشند.

تعداد مشارکت‌کننده‌ها واقعا تنها محدودیتیه که وجود داره و هیچ تغییری در چگونگی سرویس‌دهی به ریپازیتوری‌های عمومی، که هنوز هم میتونن مشارکت‌کننده‌های نامحدودی داشته باشن، رخ نمیده.

به نظر میرسه Microsoft با این کار میخواد یه جورایی حسن نیت خودش رو نشون بده؛ Microsoftـی که اکتبر سال گذشته خرید GitHub رو نهایی و CEO سابق زامارین Nat Friedman رو CEOـی GitHub کرد. برخی از دولوپرها از این خرید نگران بودن (هر چند به نظر می‌رسه اکثرا دیگه باهاش کنار اومده باشن). البته میشه حدس زد که مدل درآمدی سرویس‌های GitHub مقداری با Microsoft فرق کنه. Microsoft احتیاجی نداره تا برای گرفتن پول از تیم‌های کوچیک تلاش کنه - عمده‌ی درآمد از این طریق نیست. به جای این، شرکت خیلی دوست داره تا کاری کنه کمپانی‌های بزرگ از سرویسش استفاده کنن.

صحبت از تیم‌ها شد، امروز GitHub اعلام کرد که بسته‌ی GitHub Developer رو داره به GitHub Pro تغییر میده. این شرکت میگه اینکار رو به دلیل «کمک به دولوپرها تا ابزارهایی که نیاز دارن رو بهتر شناسایی کنن» انجام میده.

اما شاید چیزی که حتی مهمتر باشه اینه که GitHub Business Cloud و GitHub Enterprise (که حالا Enterprise Cloud و Enterprise Server صدا زده می‌شن) با هم یکی شدن و تحت عنوان «GitHub Enterprise» و با قیمت‌گذاری به صورت per-user فروخته می‌شن.

اعلامیه‌ی ریپازیتوری‌های خصوصی رایگان احتمالا چندتایی از رقبای GitHub رو شوکه کرد، اما Sid Sijbrandij، CEOـی GitLab میگه: «GitHub امروز لانچ شدن ریپازیتوری خصوصی رایگان با سقف حداکثر ۳ مشارکت‌کننده رو اعلام کرد. GitLab از همون اول تعداد مشارکت‌کننده‌های نامحدود برای ریپازیتوری‌های خصوصی ارائه می‌داد. ما فکر میکنیم Microsoft روی سود کردن از Azure تمرکز کرده و کمتر میخواد از نرم‌افزارهای Devopsی پول دربیاره. توی GitLab، ما به آینده‌ی multi-cloudی باور داریم که سازمان‌های میتونن از چندین پلتفرم عمومی کلاد استفاده کنن.

ترجمه شده از تک‌کرانچ